O združení

História

Kultúrne združenie občanov rómskej národnosti Košického kraja, n.o. /KZORNK/ bolo založené v septembri 2006 a registrované Krajským Úradom v Košiciach pod č. OVVS / 9 / 2006 ako nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby.

Predmetom činnosti KZORNKu sú:

• Výchovno-vzdelávacie aktivity rómskej a nerómskej mládeže a detí
  • Zabezpečovanie chodu vzdelávacích zariadení v jej pôsobnosti
  • Poskytovanie poradenskej činnosti pre občanov nachádzajúcich sa v hmotnej núdzi, mimo rámca sociálnej pomoci
  • Prezentácia kultúrnych hodnôt príslušníkov rómskej národnostnej menšiny (prezentácia hudobného, výtvarného a dramatického umenia; prezentácia rómskych osobností známych v kultúre; výstavy tradičnej kultúry a školenia v tejto oblasti)
  • Poskytovanie služieb v oblasti sociálnoprávnej ochrany ľudských práv a slobôd
  • Organizovanie telesnej výchovy a športu pre rómske deti a mládež, mimo rámca sociálnej pomoci (organizovanie cvičení, voľnočasových aktivít, výchovno-rekreačných táborov pre deti a mládež)
  • Charitatívna činnosť pre rómskych občanov a občanov v hmotnej núdzi (organizovanie zbierok a materiálnej pomoci rodinám s viac deťmi).
  • Organizácia PC kurzov pre nezamestnaných

Kultúrne združenie občanov rómskej národnosti Košického kraja, ako zriaďovateľ vzdelávacích zariadení, prostredníctvom svojich škôl :

• Súkromnej SOŠ pedagogickej a sociálnej, Košice
  • Súkromného hudobného a dramatického konzervatória, Košice
  • Súkromného hudobného a dramatického konzervatória, Rimavská Sobota
  • Súkromnej materskej školy, Košice

Na základe dobrých skúseností s overovaním učebných osnov v učebných predmetoch rómsky jazyk a literatúra a rómske reálie, a ich úspešnej implementácii do Programov odborného vzdelávania a prípravy (OVP) – školských vzdelávacích programov ŠKVP) vyššie uvedených škôl, je KZORNK n.o. odhodlané pokračovať v zostavovaní aktuálnych programov Odborného vzdelávania a prípravy vzdelávacích zariadení poskytujúcich vzdelanie so zameraním na dve oblasti činností občianskej spoločnosti:

• Na oblasť činností súvisiacich s vykonávaním zamestnaní spojených s výkonom samosprávy v katastri obcí s 20% zastúpením rodín tvoriacich rómsku národnostnú menšinu /zákon č.553/2003 Z.z. O Odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme/.
  • Na oblasť činností súvisiacich s vykonávaním povolaní a zamestnaní v súbore nových odvetví ekonomických činností označovaných ako odvetvia kreatívnej ekonomiky, (ktoré sú v štátoch EU motorom hospodárskeho rastu) priamo súvisiace s aktivitami občianskej spoločnosti nového typu – Miestnej vedomostnej spoločnosti.

2006-

Dňa 23. februára 2006 vzniká Kultúrne združenie občanov rómskej národnosti Košického kraja n.o. ako nástupnícka organizácia po KZORNK no. ktorá pre legislatívne zmeny zanikla a preberá zriadenie školy (SPARK) v jej zriaďovateľskej pôsobnosti

2003-

Kultúrne združenie občanov rómskej národnosti v Košiciach n.o. vzniklo 19. augusta 2003, pre legislatívne zmeny mu bola činnosť zrušená a definitívny zánik 31.12.2008

1989-

KULTÚRNY ZVÄZ OBČANOV RÓMSKEJ NÁRODNOSTI bola jedna z prvých organizácií Rómov, ktorá vznikla v období po Novembri 1989 v Prešove. KZORN vznikol 8. máj 1990 a jeho prvá predsedníčka sa stala Elena Lacková. Zväz bol aj vydavateľom prvého pravidelného periodika písaného v rómskom jazyku (dvojjazyčne rómsko- slovensky) Romano ľiľ / Rómsky list.

Literatúra/zdroje:

HIVEŠOVÁ-ŠILANOVÁ, Daniela: Kultúrne aktivity Rómov. [online]. In: [cit. 1. 1. 2012]. s. 145 -170